Doba stříbrná trvá. Potřetí za sebou slavíme druhé místo v lize!

Jako lvice bojovaly volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc ve třetím utkání finálové série play-off letošního ročníku extraligy o udržení naděje na zisk mistrovského titulu. Nakonec na palubovce Prostějova padly po velké bitvě 2:3, celou sérii ztratily poměrem 0:3 a těšit je může alespoň zisk třetího ligového stříbra v řadě.
Vysokoškolačkám po dvou úvodních finálových prohrách nezbývalo než zabrat a v prvním setu se jim to také dařilo (3:9). Domácí se pak sice zvedli, vedlo to však jen ke snížení na 9:11. Bojující olomoucký tým ale vzápětí udělal rozhodující bodový únik (12:14, 12:18) a první dějství třetího finále ovládl celkem jednoznačně 25:17.
Jenže obhájkyně titulu se uklidnily hned na začátku druhé sady (5:1, 9:4), a i přes dílčí snížení protivníka (9:7) si náskok udržovaly i dál. Rozhodující byl jejich úprk od skóre 18:15 na závěrečných 25:18.
Nervózní třetí dějství bylo zpočátku vyrovnané, než šly do minitrháku (4:4, 4:7) hostující volejbalistky. Prostějov sice dokázal reagovat (7:10, 11:10), olomoucká družina ale vzápětí odpověděla šňůrou servisů nahrávačky Kubínové (11:17). Mistrovský celek ještě snížil na 16:19, po výsledku 18:25 však prohrával 1:2.
Pokud chtěl prostějovský celek oslavit zlaté medaile na vlastní palubovce, musel pořádně zabrat. To ve čtvrtém pokračování dramatu předvedl zejména ve chvíli, kdy od stavu 6:5 utekl k luxusnímu vedení 15:8. Čtvrté dějství skončilo pro Olomouc demoličním výsledkem 25:13.
Šlo se do tiebreaku a v něm vysokoškolačky ještě jednou sahaly po prodloužení finálové série – 2:3, 3:5. Stěžejní byl ovšem obrat domácích na 7:6 a pak už šampionky směřovaly k výhře 15:10, celkově 3:2 a desátému titulu pro Prostějov.
„Máme za sebou hrozně těžký zápas, určitě nejnáročnější v celé sérii,“ řekl trenér vítězek Miroslav Čada. „Vstoupili jsme do něj špatně především vinou podání a soupeř chytil svou šanci. Museli jsme jít až na krev, abychom nepříznivý stav 1:2 otočili, což se podařilo zlepšením všech činností v čele s útokem, v němž jsme soupeře v každém vzájemném souboji trochu převyšovali. A v kritické chvíli se znova projevily jak zkušenosti našich ostřílených opor, tak herní i psychická síla tohoto výborného mančaftu,“ konstatoval Čada.
„První čtyři sady probíhaly jako na houpačce. Komu se zrovna dařilo víc na servisu, ten hodně bodoval a měl navrch. Pro nás bylo kvalitní podání podmínkou úspěchu, protože Prostějov má velmi kvalitní tým, a pokud si dobře přihraje, brání se jeho útoky hrozně špatně. Chyběly nám asi i síly, které holkám postupně docházely. Navzdory porážce jak dnes, tak v celém finále, chci ale tým pochválit za skvělé výkony, favoritovi jsme díky nim byli hodně důstojným protivníkem,“ zůstal nad věcí kouč Olomouce Jiří Teplý.

VK Prostějov – VK UP Olomouc 3:2 (-17, 18, -18, 13, 10)
Rozhodčí: Kovář, Krtička
Čas: 105 minut
Diváků: 700
Prostějov: Weissová, Emontsová, Trnková, Horká, Kossányiová, Herelová, libero Kovářová. Střídaly: Nová, Kozmíková.
Olomouc: Strušková, Kubínová, Košická, Ćutuková, Orvošová, Michalíková, libero Sainová. Střídaly: Sajdová, Napolitano Šenková, Dudová, Dedíková.

7 komentářů: „Doba stříbrná trvá. Potřetí za sebou slavíme druhé místo v lize!

 • 28.4.2018 (22:53)
  Permalink

  Letošní extraliga je u konce . Druhé místo je skvělý výsledek, i když jsme v průběhu sezony pošilhávali i po stupínku nejvyšším. VK se před sezonou notně posílilo v útoku a bylo to znát. I když jsme jim ve finále play of nic nedarovali, čekalo se že uhrajeme ve třech zápasech víc než 4 sety. Všechny 3 zápasy i přes nadšené komentáře prostějovského komentátora byly vyrovnané, což dokonce přiznal i trenér Čada. Jak to bude vypadat v příští sezoně u našich konkurentů z první pětky můžeme jen hádat. Přesto se manažer Liberce Smolka již před časem v tisku přiznal, že objíždí české i slovenské kluby a hledá další hráčky k posílení mužstva. Ostrava bude dál patrně stavět na práci s velmi kvalitními juniorkami a pokud by se jim vrátila některá z hráček které v loňském roce po sezoně odešly, budou opět silnější. Ve VK dojde jako každý rok k očekávánému zemětřesení. Pokud je pravda, že se vrací domů obě Němky, blokařka Herelová hledá angažmá v Polsku a účko Horká chce končit a vrátit se domů do Brna, budou mít naši sousedé plno práce, aby dali dohromady alespoň trochu konkurence schopný tým. Brno letos bronzový stupínek neobhájilo. Dle mého soudu měla Ostrava větší útočnou sílu a to rozhodlo. Pokud se klubu podaří alespoň na rok získat vracející se účko Horkou, budou jedni z hlavních kandidátů na podium v příští sezoně.
  Naše UK postavil realizační tým na sehranosti a stabilizaci mužstva. V posledních 3 sezonách kdy jsme hráli finále se v podstatě jednalo o totožné mužstvo. Na jedné straně je sehranost a znalost hráček velká výhoda, na druhé straně pokud v mužstvu chybí zdravá konkurence, netlačí nic na hráčky aby na sobě pracovaly a měly snahu se výkonnostně zlepšovat.
  V útoku nám proti loňsku letos chyběla jedna smečařka, což bylo na jedné straně výhodou že si hráčky více zahrály, na druhé straně chyběla zdravá konkurence. Monika měla v sezoně opakované zdravotní problémy a tak měly Darina s Martinou tzv. své jisté.
  Ještě si dovolím jednu připomínku ke dle mého soudu experimentu a to posazení nejzkušenější hráčky Jany na lavičku. Není to nic proti Gábině, která nastoupila místo ní na účku, protože z ní roste skvělá hráčka. V tomto případě ale měla Jana hrát na smeči a to v základu, nebo se alespoň střídat např. s Darinou. I v dnešním zápase to bylo vidět když Jana hrála v podstatě jen v jednom setu a přitom nastřádala 6 plusových bodů. Její zkušenosti a přínos pro mužstvo v organizaci hry trenér dle mého soudu hrubě podcenil. Navíc tuto hráčku evidentně poškodil, protože ta se podstatnou mírou podílela na tom, že se mužstvo do finále play of vůbec dostalo.
  Poslední připomínku bych si dovolil napsat ke dnešnímu zápasu, ve kterém děvčata podala skvělý výkon. Opravdu nevím, proč si vzal náš trenér ve 4 setu první oddych až za stavu 8:15, kdy už bylo o výsledku setu v podstatě rozhodnuto, následně druhý za stavu 13:20. V zápase tak vyrovnaných soupeřů je třeba reagovat na jakékoliv „šňůry soupeře“ včas, což lze doložit prací trenéra Čady, který při rozdílu 3-4 míčů ve prospěch soupeře okamžitě na rozdíl od nás reagoval.
  Doufám, že mě Jomuol za můj delší přízpěvek příliš nastrhá a přeji mu aby ho přežil ve zdraví.

  Reagovat
  • 29.4.2018 (8:13)
   Permalink

   Bohudík přežil, škoda že si včera Pakosta nevšiml jaký zde máme poklad!

   Reagovat
 • 29.4.2018 (8:05)
  Permalink

  „bobřík mlčení“ pro závěr Exl ukončen a s klidným svědomím, že jsem nebyl škodná v kurníku a připojím svůj pohled. Zřejmě dojde k obměně kádru, přeji hráčkám co odejdou pevné zdraví,sportovní úspěch a v osobní životě klid a pohodu. Jako družstvo jste nám fandům bezmála tři roky dokazovaly nesmírnou touhu po úspěchu, bojovnost, soudržnost a nesmírnou zarputilost do posledního míče.Mnohdy to bolelo,mnohdy to nedopadlo – prostě sport a kdo sportoval na jakékoliv úrovni, ví oč jde.Poslední sezona vše jen dokazuje – čtyři soutěže a třikrát finále mluví jasnou řečí. Vedení klubu díky za výjezdy a úspěch při tvobě družstva pro příští sezonu na kterou se již nyní těším!

  Reagovat
 • 3.5.2018 (11:10)
  Permalink

  Po přečtení článku s René v Ol. deniku mám rozporuplné pocity…….
  Doufám, že pan trenér ví, co dělá…….
  Doufám, že se brzo dozvíme jméno nového libera a nějaké té hráčky do pole !!!!!

  Reagovat
  • 3.5.2018 (12:00)
   Permalink

   Tak jsem si ten článek přečetl a myslím, že je to jasné. Když dáme dohromady vyjádření prostějovského libera na Idnes sport – volejbal, že v Prostějově končí a má domluvené angažmá v jiném českém klubu tak to vypadá jasně. Ostrava má libero Chevaliérovou , KP Brno Vaňkovou, Liberec Dostálovou. Všechno jsou to reprezentantky, takže už zbývá jen Olomouc. René je nesmírně pozitivní člověk, diváci ji mají rádi a holky v klubu jistě také.Trenér se ale rozhodl pro změnu a je to jen na něm. Uvidíme, kdo v mužstvu zůstane a kdo bude mít zaječí úmysly. Když se vrátila na podzim z reprezentace Verča, tak se svěřila že by si ráda zahrála venku. Pokud k tomu dojde, bude to citelné oslabení a musely by nastoupit tzv. mladé pušky Kneiflová, případně Dudová. Doufám že Jana ještě alespoň rok zůstane, s ní alespoň jedna zkušená nahrávačka ( lépe samozřejmě obě) a že kromě potřebného posílení nedojde k velkým změnám na smeči.
   Pro admina ještě jeden dotaz: 5 a 6 května se hraje třetí nadstavbový turnaj kadetek, kde by jsme za pomoci Gábiny měli určitě uspět. Kde se to bude hrát???

   Reagovat
   • 4.5.2018 (17:14)
    Permalink

    Hraje se na UP hale. Gábina za kadetky už hrát tuším nemůže. Nicméně je s reprezentací v Brně.

    Reagovat
 • 3.5.2018 (18:16)
  Permalink

  Ještě se vrátím k uplynulé sezoně: je třeba poděkovat všem za dosažený úspěch bez ohledu na finále.V celé sezoně to běželo jistě velmi hezky a všichni jsme si to užili. A co bude příští rok ? Změny se ukazují zatím jen v kolonce odchodů. Snad se podaří i dobré nákupy a alespoň o jednu smečařku více, než by odešla, stejně tak případně blokařka. Tak budeme věřit a čekat na další zprávy.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *