Gabriela Orvošová o reprezentaci: Moc si toho cením

Je jí teprve sedmnáct let, ale ve volejbalové extralize žen není žádným nováčkem. V Olomouci dostává stále více příležitostí ukázat, co v ní dřímá za potenciál. Ač je v týmu suverénně nejmladší členkou, tak jejích 193 centimetrů rozhodně nepřehlédnete. Letos má za sebou také premiéru v reprezentačním výběru žen. Řeč je o talentované univerzálce Gabriele Orvošové.

V uplynulém ročníku začala dostávat více příležitostí ukázat svůj talent, ale chvíli jí to trvalo. Během letní přípravy si poranila koleno, a když se stav nelepšil, musela zamířit na operační sál. Zatímco spoluhráčky bojovaly na hřišti, ona je sledovala z tribuny a vyhlížela návrat pod síť.

„Návrat to byl komplikovaný, protože bylo těžké nastoupit do rozjetého vlaku, ale nakonec se mi to povedlo,“ vrací se Gabriela Orvošová k prosinci, kdy se pozvolna začala vracet na hřiště.

První větší příležitost v důležitém utkání dostala na Final Four Českého poháru. V semifinále ještě zůstala na lavičce. „Trošku mě mrzelo, že jsem se nedostala na hřiště,“ řekla.  Nicméně v průběhu finálového utkání s Prostějovem, za nepříznivého stavu, dostala šanci a ukázala, že pro Olomouc může být v budoucnu rozdílovou hráčkou. „Finále mi vyšlo a byla jsem za to ráda,“ říká s pokorou Orvošová.

Výkon z finále Českého poháru, ale i ty, které přišly ve zbytku ročníku, nešly přehlédnout. Všiml si jich i reprezentační trenér Zdeněk Pommer mladší a povolal ji do národního výběru.

„Už loni jsem byla v širší nominaci. Letos jsem doufala, že se tam znovu objevím a nakonec jsem zůstala i v užším výběru,“ přibližuje svou první účast na seniorské reprezentační akci. „Moc si toho cením,“ doplňuje.

Velkou premiéru si odbyla v Jindřichově Hradci, kdy nastoupila na závěr utkání s Běloruskem a před vyprodanou halou proměnila „prasátkem“ ze servisu mečbol, který poslal reprezentační výběr na Final 4 Evropské ligy do Maďarska. „Fanoušci udělali super atmosféru. Když jsem šla na hřiště, tak jsem byla hodně nervózní, ale nakonec jsem to překonala,“ popisovala své pocity před postupovým bodem reprezentační univerzálka.

Reprezentace však pro rodačku z Charvát nebyla žádnou neznámou, neboť pravidelně reprezentovala v mládežnických kategoriích, ale přeci jenom to bylo pro ni něco nového. Už nemusela plnit roli lídra, nebyla tolik pod tlakem a mohla se víc uvolnit. „Byl to parádní pocit. Holky jsou zkušené a mám tak možnost se od nich řadu věcí přiučit,“ zářila Orvošová po návratu domů.

Napilno však nemá jenom na hřišti, ale i ve škole. Navštěvuje Gymnázium Čajkovského, kde ji letos čeká třetí ročník ve sportovní třídě a občas si musí vybrat.

„Místo ranních tréninků chodím do školy. Někteří učitelé mají pro mě více pochopení a někteří méně, ale snažím se to skloubit ke spokojenosti všech. Když cestujeme s klubem nebo reprezentací, tak se snažím učit v mezičase,“ popisuje úskalí, která na sportovce čekají, když se rozhodnou naplno věnovat svému sportu, ale přitom nezapomínají na vzdělání.

Ve škole na její růst dohlíží učitelé. Na tréninku trenér Jiří Teplý a taky Jana Napolitano Šenková. Nestárnoucí olomoucké „účko“ toho má ve svém životopisu hodně. Odchovankyně Olomouce se dostala do zahraničí, kde sbírala zkušenosti v Itálii a řadu let vedla reprezentaci jako kapitánka. Nyní předává své zkušenosti právě Orvošové. „Šena je mou velkou motivací. Jednou bych určitě chtěla dosáhnout toho, co dokázala ona,“ přeje si mladá univerzálka.

Obě čeká další sezona ve stejném dresu. Pro jednu bude možná poslední, pro druhou naopak odrazová.

„Doufám, že letos by se nám titul mohl podařit. Těším se i na Ligu mistryň, bude to zase něco nového,“ říká Gabriela Orvošová.

Dotáhne tahle dvojice Olomouc k titulu?

Foto: http://www.cvf.cz

8 komentářů: „Gabriela Orvošová o reprezentaci: Moc si toho cením

 • 20.7.2018 (19:59)
  Permalink

  Reprezentační kolegyně Gábiny, nahrávačka Valková ohlásila přestup z Ostravy do Olympu Praha. Do Ostravy přišla před 5 léty a trenér Pommer ji protlačil do reprezentace v době kdy na to evidentně neměla a dle mého soudu ještě stále nemá. Dostala tím Ostravu do značných problémů. Příští týden se má sejít nejsilnější česká reprezentace před kvalifikačními zápasy o mistrovství evropy. Pokud Pommer opravdu povolá nejlepší hráčky budou to na nahrávce Smutná (hraje za loňského finalistu ligy mistryň), Vincourová (Proxima Krakov) a Valková (Olymp Praha). Po zúžení nominace by jedna z nich šla domů. Kdo ????

  Reagovat
 • 20.7.2018 (20:17)
  Permalink

  Na vebu ČVS je širší nominace žen a je tam uvedena zajímavost! Marie Toufarová – VK Prostějov !!!???

  Reagovat
  • 21.7.2018 (16:37)
   Permalink

   Ano, Marie Toufarová míří do Prostějova a podle zákulisních informací tam bude působit i se svou předloňskou parťačkou z Ostravy. Ze Šternberka údajně přichází Polášková.

   Reagovat
   • 23.7.2018 (8:39)
    Permalink

    My už máme uzavřenou sestavu, nebo máte pro nás ještě nějaké příjemné překvapení.

    Reagovat
    • 23.7.2018 (9:50)
     Permalink

     Na post libera č.2 přibyla Denisa Kulová. Trenér chce posílit v útoku, poohlíží se v zahraniční, ale je to v jednání.

     Vzhledem k tomu, že odešly Chorvatky a za obě přišly náhrady, tak větší pohyb se očekávat nedá.

     Reagovat
     • 23.7.2018 (10:33)
      Permalink

      Jestli zůstane v Prostějově Horká a přibyla Toufarová a Kojdová, tak to bude hodně tvrdý oříšek. Asi před 14 dny tady psal Frank, že až uvidíme posilu do útoku, tak si sedneme na zadek. Víc nechtěl napsat, že to klub zveřejní v srpnu. Pokud si nevymýšlel, tak už je někdo podepsaný, takže kdy to zveřejníte?

 • 23.7.2018 (21:56)
  Permalink

  A Frank je majitel klubu, že to ví? Příspěvek nebo novinářskou terminologií řečeno kachnu přidal. Aktuální zprávy tady máte vždy včas a nic se na tom nemění. Trenér vše shrnul před volnem a také vyvrátil „zaručené“ zprávy z webu Prostějova. Momentálně je volno do 1.8., kdy se sejdou hráčky na přípravu.

  Reagovat
 • 27.7.2018 (8:41)
  Permalink

  Prostějov vypadá hodně dobře…. Bez nové smečařky…….. bude opět stříbrná sezóna.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *