Jiří Zemánek: Obhájit titul je těžší, než jej získat, ale zkusíme to

Hned tři zlaté radosti připravily během uplynulé sezony svým fanouškům a podporovatelům volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc. Po prvenství v Českém poháru a kvalitně obsazené Středoevropské lize MEVZA ovládly v samotném finiši skončeného soutěžního ročníku po dlouhých třiadvaceti letech i domácí extraligu. Navíc zcela suverénním způsobem, když obhájci deseti předchozích titulů v řadě Prostějovu povolily ve finálové sérii play-off jediný set. „Dá se říci, že na tento okamžik čekala dlouho a trpělivě celá jedna skvělá generace našich hráček,“ říká předseda VK UP Olomouc Jiří Zemánek.

Zlatá sezona je definitivně minulostí. Emoce ale stále ještě zůstávají přítomné, že?
Pro nás to bylo doslova finále desetiletí. Přestože už jsme jednou, před dvěma lety byli poměrně blízko, když jsme finále s Prostějovem dotáhli až do tiebreaku pátého zápasu, tak jsme věděli, že musíme být trpěliví a na svou šanci čekat. A když už ta chvíle přišla, tak ačkoliv to vypadalo, že za titulem kráčíme s velkou lehkostí a jistotou, mělo to pro nás stále obrovskou váhu a význam. Je totiž třeba si uvědomit, že celá jedna vynikající generace hráček se na tento moment dlouho připravovala a podřídila tomu vše. A to včetně trenéra a realizačního týmu. Věřili jsme společně, že ten den přijde a také přišel. Až mě mrzí, že to bylo tak rychlé a ty omamné pocity náhle vyprchaly, takže jsme si to jako by téměř neužili. Moc rád bych si to ještě zopakoval.

Co se dělo v dalších dnech? Tedy pomineme-li samozřejmě nezbytné oslavy.
Přišel samozřejmě zvýšený zájem médií a také pozvánky na řadu společenských akcí. Celý tým přijal olomoucký primátor, trenér Jirka Teplý byl oceněn volejbalovým svazem a získal i cenu města za sport. A pak tu byl náhle normální život. A s ním i vědomí, že musíme doplnit tým a nahradit stávající hvězdy novými budoucími hvězdičkami. Pro některé hráčky byl titul vyvrcholením a zároveň koncem kariéry. A tak ještě jednou musím říct, že to byl skvělý tým a moc mu za vše děkuji.

Už jste zmínil, že některé hráčky po třetím zlatu v jediné sezoně ukončily kariéru. Které odchody z kádru jsou tedy jisté a můžete už potvrdit i nějaké posily?
S vrcholovým volejbalem se rozloučily Jana Napolitano Šenková a Nikol Sokolová. Do Polska odešla Andrea Kossányiová a za svým partnerem, fotbalistou Lukášem Kalvachem zamířila do Plzně Darina Košická. Musím přiznat, že tento poslední odchod nás poněkud překvapil a narušil nám plány. Musíme se s tím však vyrovnat a už nyní pracujeme na doplnění kádru. Z Prostějova přichází bulharská blokařka Veronika Bezhandolská, na tomto postu bychom tedy měli být kompletní. Teď potřebujeme posílit útok a nahradit Kossányiovou s Košickou. Máme tipy na domácí i zahraniční hráčky a nyní si vybíráme ty nejvhodnější.

Od doplnění kádru se budou pravděpodobně odvíjet ambice týmu v nové sezoně. Je to tak?
Současný kádr dosáhl svého vrcholu, byl úspěšný na domácí i mezinárodní scéně. Myslím si, že obhajovat vydobyté pozice se nám bude velmi těžko, a to i vzhledem k vynuceným změnám. Určitě je jednodušší titul získat, než jej potom obhájit. Máme ale dostatečně zkušený hráčský i realizační tým a pokusíme se to zvládnout. Takže ano, obhajoba je náš cíl.

Se zcela opačnými starostmi se v uplynulé sezoně potýkal volejbalový Sokol Šternberk, s nímž dlouhodobě spolupracujete. Svou extraligovou příslušnost musel hájit až na poslední chvíli v baráži s vítězem první ligy. Co jste říkal na výsledky a výkony Šternberanek?
Situace Sokola ve skončeném ročníku by se dala charakterizovat dvěma krátkými slovy: takhle ne! Sezona se zkrátka nevydařila po žádné stránce. V jejím průběhu se zranilo hned šest hráček. A znovu se ukázalo, že dostupné české volejbalistky na trhu zkrátka nejsou. Tým se proto doplnil Brazilkou a dvěma Ukrajinkami, což přitom šlo proti klubové filosofii, a v baráži svůj úkol bez větších potíží zvládl. Pro další sezonu už by měl být kádr Šternberka stabilizovaný a připravený bojovat s konkurencí. Nicméně vzhledem k tomu, že v tuzemsku nedorůstají mladé talentované volejbalistky schopné zvládnout odpovídajícím způsobem extraligu, je nutné opět sáhnout do zahraničí. A troufám si tvrdit, že na tuto situaci existuje jediný recept.

Povídejte, jaký?
Možná tím řadu lidí překvapím, ale jednoznačně by pomohlo uzavření extraligové soutěže. Vzpomeňte, jak před několika lety mnozí tvrdili, že zvýšení počtu z osmi na deset účastníků bude na úkor kvality. A realita? Extraliga je naopak daleko kvalitnější, do posledních kol se bojuje o pozice nahoře i o záchranu. Má to jedinou, zato významnou nevýhodu. Strach ze sestupu vede k neúměrnému zvyšování nákladů ve snaze posílit a s tím ke spojenému stárnutí kádrů většiny týmů. Zkušené hráčky si diktují podmínky a kluby na ně přistupují i za cenu ohrožení vlastní finanční stability. Obavy z baráže jsou zkrátka příliš velké. Uzavření soutěže a zrušení sestupu by tuto situaci dost uvolnilo. A v případě zájmu z nižší soutěže by se extraliga mohla postupně doplnit až na dvanáct účastníků, což vnímám jako optimální počet. Zároveň si musíme uvědomit, že poslední, kdo naposledy postoupil mezi elitu skutečně sportovní cestou, byl před dlouhými deseti lety právě Šternberk. To o situaci na české ženské volejbalové scéně také vypovídá mnohé.

25 komentářů: „Jiří Zemánek: Obhájit titul je těžší, než jej získat, ale zkusíme to

 • 6.6.2019 (7:45)
  Permalink

  Bloky, nahrávka a libero jsou kvalitně zajištěny. Na účku nám chybí druhá hráčka a na smeči zbyly jen trosky. Velká škoda Dariny (29r.), která je ve svých nejlepších volejbalových letech a letos odehrála svou nejlepší sezónu. Přejme jí aby se její partner Kalvach (24r.) v Plzni prosadil i když to bude mít hodně těžké. Poslední zprávy z Plzně o dalších posilách právě na postech záložníků ……..

  Reagovat
 • 6.6.2019 (9:20)
  Permalink

  Dobrý den Mirku,

  mám pro Vás nabídku, nechtěl byste pracovat pro Blesk? Všimla jsem si, že jste vždy „perfektně“ informován. Vaše rady a domněnky by byly pro ně jistě přinosem.

  S pozdravem

  Darina Košická

  Reagovat
  • 6.6.2019 (11:04)
   Permalink

   Fakt nevím, co má společného těch mých pár řádků s bulvárem. Napsal jsem jen informace tzv. z veřejných zdrojů. Vzhledem k tomu, že se vás to osobně dotklo se omlouvám.

   Reagovat
   • 11.6.2019 (7:14)
    Permalink

    Mirku, psát do příspěvku věk, snad ani nebylo nutné! Je po tom každýmu kulový, kolik komu je 😉

    Reagovat
    • 11.6.2019 (10:48)
     Permalink

     Moje chyba, omluvil jsem se za to. Víc nemohu udělat.

     Reagovat
  • 7.6.2019 (12:36)
   Permalink

   Hezký den přeji,
   váš přízpěvek, nebo spíše vaše urážky jsem samozřejmě četl, nechtěl jsem na ně reagovat, protože jak je vidět jste vůbec nepochopila smysl diskuze, která se pod komentáři k zápasům vede. Nejjednodušší by samozřejmě bylo, kdyby admin diskuze zrušil, pokud by jste si je pravidelně četla a trochu u toho přemýšlela tak by jste viděla že debaty k zápasům i mezi diskutujícími jsou oživením webu UP a čtou je i fandové jiných klubů. Je to profesionální sport a hráčky musí unést i tlak, který je na ně po některých nevydařených výkonech kladen. Já jsem si udělal čas a zpětně vypsal všechny moje diskuze za letošní rok, které jste nazvala tupými urážejícími komentáři. Bylo jich kolem 50 a v drtivé většině z nich jsem děvčata chválil, děkoval a povzbuzoval. Např.
   Výtečně děvčata, byl to moc hezký zápas, ve kterém jste po druhém prohraném setu zapnuly a ukázaly jste co umíte. Velká pochvala všem. Od třetího setu velmi dobrý příjem, skvělá nahrávka Šárky a drtivé útoky smečařek i blokařek.
   Moc pěkný zápas, Olymp na nás z počátku tzv. vletěl a skoro nedělal chyby. Od poloviny prvního setu jsme zlepšili příjem, servis a zejména pole. Všechna děvčata hrála skvěle, jen si dovolím vyzvednout Verču Trnce, které skvěle nahrává Šárka. Ty kopance co posílá na druhou stranu svědčí o skvělé fazoně. Doufám, že to koleno nebude zlobit a zítra ji uvidíme ve finále na hřišti.
   Chtěl bych ještě zmínit jedno jméno, i když by se zasloužilo vypsat tady zlatým písmem všechny. Celou sezonu podávala skvělé výkony a i když mnohým z nás se nelíbilo že odešla René, musím za sebe napsat že Julka byla o level lepší a věřme, že ji v příští sezoně zase v družstvu uvidíme.
   Skvělá hra Andreo, 50% úspěšnost na smeči, výborný příjem 57% a k tomu 12 plusoivých bodů.
   Andrejko, dnes večer budeme vaši rychlou ruku hodně potřebovat!!!!!!
   A mohl bych pokračovat, takových povzbuzení je tam jen v letošním roce daleko více.
   Na druhé straně např. když v diskuzi po sezoně Lukáš začal vytahovat nějaké informace o nedobrých vztazích mezi děvčaty, tak jsem napsal :
   Nech toho Lukáši, vyhráli jsme extraligu, pohár, MEVZU, zahráli si v CEV Cupu. Holky za sezonu i s přípravou odehrály víc než 60 zápasů. Pokud víš něco konkrétního buď tak laskav a nech si to pro sebe. Neznám jediný důvod, proč by se tady po tak úspěšné sezuoně mělo prát špinavé prádlo.
   Vy jste se Alex do mě pustila po mém přízpěvku, kde jsem zmínil, že to bude mít Kalvach v Plzni těžké a vím že fotbaloví fandové se mnou souhlasí. Já mu přeji a napsal jsem to dvakrát ať se mu tam daří, i když pochybnosti vzhledem ke kvalitě kádru v Plzni mám. To co jsem napsal nebyl žádný atak na Darinu, kterou považuji za ikonu UP a velice lituji že z mužstva odchází zejména po tom, jaké výkony v této sezoně předváděla.
   To je moje odpověď na vaše urážky. Přeji vám vše dobré
   Mirek

   Reagovat
 • 8.6.2019 (17:16)
  Permalink

  Dovolím si nesouhlasit, talentované volejbalistky dorůstají, jen se s nimi nepracuje tak jak se s talentovanou mládeží pracovat má. Olomouc a Šternberk, ale i Prostějov jsou příkladem špatné praxe (hráčky, které zde – v Ol a ŠT skončily v posledních letech v juniorském věku by nebyl problém spočítat a číslo je strašidelné). V rozhovorech s bývalými hráčkami, se kromě stěžování na fanoušky dá vyčíst i jak může být frustrující „uklizení“ na farmu nebo ostatní přístup k mladým hráčkám. Otázka na závěr, které mladé hráčky se letos nebo vlonily učily v Olomouci od „starých“? (Gábina už je mazák a je jinde než ostatní dorost). Není dalším špatným signálem, že musel vzniknout další klub – VAM, když je nedostatek dětí se zájmem o sport a takhle jsou kapacity tříštěny. Ano, je to krásné, obdivuhodné, co se vše podařilo v ženské kategorii letos i v letech předchozích. Gratuluji všem, kteří se na úspěchu podíleli (nyní i v předchozích letech). Šeně, Nikol, Darině – kloubouk dolů za Vaše výkony, hodně štěstí v dalším životě.

  Reagovat
 • 11.6.2019 (10:27)
  Permalink

  VK PV podle důvěryhodného zdroje je na tom velmi ekonomický špatně….

  Reagovat
 • 11.6.2019 (20:50)
  Permalink

  info z kabiny Prostějova klub dluží holkam uz rok peníze které vloni prestoupily do Olomouce a nic se neděje ! Jak muže dostat klub licenci na další rok kdyz všude mají dluhy ?

  Reagovat
  • 12.6.2019 (7:05)
   Permalink

   Už před dvěma roky tam byly finanční problémy. Je to hodně špatně, protože VK je kvalitní soupeř za kterým jsme daleko nemuseli jezdit. Myslím, že ztráta licence nehrozí, ale budou muset hrát ligu se svými odchovankyněmi bez kvalitních nákupů a taky tam dlouhodobě nemohou mít různé manažery, kondiční trenéry a pod. Zkrátka budou muset náklady osekat.

   Reagovat
  • 15.6.2019 (22:29)
   Permalink

   V Prostějově skončil celý kádr. Zůstala akorát Nová,Zatloukalová a Slavíková. Posily vyhledaly v Brně. Přijde na účko Kopáčová a na blok Podhrázská.

   Reagovat
   • 16.6.2019 (11:15)
    Permalink

    Kopáčová byla jedna z nadějí českého volejbalu. V Brně ji posadil trenér Samsély na lavičku a na účku hrála Američanka. Škoda Nové o které trenér Mitač ještě na Olympu tvrdil že je to hráčka která příjde jednou za deset let. Pak odešla do Prostějova a další roky tahala tzv. gumu. Myslím, že ta nikam nepůjde, jejím partnerem je asistent trenér Míček.

    Reagovat
    • 16.6.2019 (22:57)
     Permalink

     Trenér Míček přechází do Šternberku jako asistent u žen a trenér juniorek… Tak třeba i Lucka Nová preběhne.

     Reagovat
 • 16.6.2019 (9:31)
  Permalink

  Už se těším na rozhovor s panem trenérem příští týden… nové tváře, poháry….

  Reagovat
 • 21.6.2019 (18:12)
  Permalink

  Ženy ČR porazily Bĕlorusky 3 : 1 : Body také Kossanyiová 17 , Orvošová 18 a Trnková 15. Tak to přece jde !!!

  Reagovat
 • 22.6.2019 (11:36)
  Permalink

  Už se těším na rozhovor s panem trenérem!!!!!!

  Reagovat
 • 23.6.2019 (6:31)
  Permalink

  A ve finale zase : Kossanyiova 21 , Trnkova 17 a Orvosova 10.

  Reagovat
  • 23.6.2019 (9:00)
   Permalink

   Zajímavé je, že všechny hráčky, které loni trenér Pomer z nároďáku vyštípal, hrají letos jako z partesu. Ono to nebude s naším nároďákem zase tak zlé,jak jsme si ještě v lednu mysleli.

   Reagovat
 • 24.6.2019 (8:25)
  Permalink

  Prostějov vyložil karty. Propustil asistenta trenéra, manažéra klubu a koupil mládežnického trenéra Nováka, od kterého si slibuje nový restart. Kromě Rutarové a Bezhandolské odešly i Kojdová, Polášková a Toufarová, takže žádné veselé zprávy pro příznivce volejbalu v Prostějově.

  Reagovat
   • 24.6.2019 (19:43)
    Permalink

    Tak to tedy udělal Prostějov s p.Novákem pořádný kauf. Jediné co dokázal v rámci Brněnského SCM dotovaného tehdejším svazem, vybrakovat celou republiku nejtalentovanějšími hráčkami ročníku 95 až 99 a posadit je v Brně při zápasech do hlediště.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *