Jiří Zemánek: Výpovědi byly v pořádku, profesionálně se musí chovat klub i hráčky

Olomoucká sportovní veřejnost v posledních dnech velmi emocionálně reagovala na zprávy z tábora extraligových volejbalistek Univerzity Palackého Olomouc. Klub musel z ekonomických důvodů v době koronavirové krize rozvázat smlouvy s trojicí hráček – českou smečařkou Martinou Michalíkovou, americkou blokařkou Olivií Kofieovou a chorvatskou nahrávačkou Jovanou Gogićovou. „Každý manažer firmy, jakou profesionální sportovní klub ve své podstatě je, by jednal stejně. Zájmy celku a jeho zachování jsou přednější než dílčí zájmy jednotlivce. Ukončení všech smluv bylo navíc zcela logické a promyšlené po všech stránkách,“ je přesvědčen předseda VK UP Olomouc Jiří Zemánek.

Takže si za svým rozhodnutím stojíte?
Samozřejmě! Podívejte se jen, jak vypadá aktuální volejbalová sezona. Domácí extraligová soutěž je přerušená, sice se má v dohledné době znovu rozběhnout, ale nikdo neví, na jak dlouho a jestli se vše vůbec podaří dokončit. A podobně je na tom také Liga mistryň, do které jsme se letos kvalifikovali, což mimochodem považuji za velký a ne zcela doceněný úspěch. Už teď změnila svůj formát, kvůli čemuž se nepředstavíme domácím fanouškům. A bůhví, co bude dál. Oproti tomu stojí neúprosné ekonomické požadavky. Postavili jsme široký a silný tým, jenž měl uspět v obou soutěžích a jehož provoz stojí stovky tisíc korun měsíčně. To v situaci, kdy potenciální sponzoři lapají po dechu a podpora ze strany municipalit logicky slábne, není reálné v našich podmínkách udržet.

A nebylo tedy možné udělat potřebná opatření jinak?
To je bohužel úděl manažerů. Cíl je stanoven jasně: v tomto případě ušetřit potřebné prostředky a zajistit existenci klubu i do budoucna. Aby se v Olomouci hrál špičkový ženský volejbal a fungovala výchova mládeže a zároveň potřebné volnočasové aktivity pro děvčata všech věkových kategorií. Jenže cesty k tomuto cíli jsou různé. A úkolem manažera je jednu z nich zvolit. To je moje odpovědnost a té se nemůžu a nesmím zříct.

Klub tedy ukončil smlouvy se třemi hráčkami. Proč právě s nimi?
Situaci jsme si po poradě s trenéry a užším vedením vyhodnotili jasně. I pokud se sezona odehraje, a to není zdaleka jisté, musíme ji zvládnout s kvalitním, ale úzkým a tedy ekonomicky únosným kádrem. Což znamená šest hráček základní sestavy plus libero a k nim naše mladé talentované volejbalistky, které si rovněž zaslouží svou šanci. A kdy jindy než právě teď?

A samotný výběr?
Druhá nahrávačka Gogićová byla volba číslo jedna. Jedničkou je talentovaná česká reprezentantka Valková, dvě režisérky se do hry nedostanou a nadějné mládí na tento post máme. Tady byla úspora jasná. Blokařka Kofieová by se zase do základu neprosadila přes lepší konkurentky. V tomto případě je mi to lidsky opravdu velmi líto. Olivia se skvěle předvedla ve Šternberku, oblíbili si ji diváci i spoluhráčky, byla dobrou duší a motorem úspěšného týmu. Ale opět platí to, že je velmi slušně placenou profesionálkou, která s podobnou variantou legálního ukončení kontraktu vždy musí počítat.

Logicky nejprobíranější je konec oblíbené české smečařky Martiny Michalíkové, která byla u všech klubových úspěchů z posledních let.
Naprosto chápu. Martina byla „dívkou z plakátu“, fanoušci ji milovali, patřila k hvězdám nové éry našeho klubu. Jsou zde ale souvislosti, které jen povrchně informovaní lidé znát nemohou a v rozhovorech Martiny pro média se vcelku logicky neobjevily.

Které to jsou?
Není asi tajemstvím, že Martina je partnerkou ligového fotbalisty Sigmy Tomáše Zahradníčka. Ten se netají svou touhou po zahraničním angažmá, což je u českého fotbalového profesionála zcela pochopitelné. A Martina se zase nijak netajila tím, že by šla ven se svým partnerem. I to je lidsky pochopitelné, ale má smysl čekat, až se tak stane? A pak je tu ještě jedna věc.

Která?
Předloni před sezonou Martina podstoupila estetickou operaci, která nijak nesouvisela s její sportovní kariérou a budoucností. Tedy žádné zranění a jeho profesionální řešení. Kvůli rehabilitaci po tomto zákroku pak zahájila později plnohodnotnou přípravu a následovala za sebou zranění kotníku a posléze ramene. Poslední měsíce s následky zranění bojuje a vlastně neodehrála pořádně jediný zápas. Opět je to věc, jíž jako člověk a sportovec rozumím, ale jako pro manažera je pro mě taková smečařka na špičkové domácí a mezinárodní scéně nevyužitelná. Něco jako horník, který by nemohl rubat, ale třeba jen držet kahan se světlem svým kamarádům. Jak dlouho by asi v důlní společnosti vydržel? Profesionální sport je sice krásný a lákavý svět, zároveň jsou však jeho pravidla neúprosná.

Není přesto okamžité rozvázání smlouvy vůči ikoně olomouckého volejbalu příliš kruté?
Už z výše uvedených důvodů není. A když už jsme u té ikony… Martina se v Olomouci rozhodně hluboko zapsala, a pokud bude v budoucnu připravená a bude mít zájem, bezpochyby ji rádi znovu uvítáme ve svých řadách. Ovšem s tou ikonou. Pod tímto pojmenováním si představím úplně jiné hráčky. Třeba Janu Napolitano Šenkovou nebo Moniku Dedíkovou, která se po letech a na hraně zdravotního sebezničení dočkala vytouženého titulu a dnes je po zásluze součástí realizačního týmu. A byly tu i hráčky, které se s naším klubem identifikovaly daleko více, přesto ale končily své angažmá u nás ne zcela ideálně. Třeba Veronika Tinklová (za svobodna Gregorová), zdejší odchovankyně a dlouholetá kapitánka, která po skončení smlouvy podepsala nečekaně v Prostějově, i když od nás měla velmi slušnou nabídku. Nebo Darina Košická, další tvář týmu, jež odešla se svým partnerem a dalším fotbalistou Lukášem Kalvachem do Plzně a ukončila kariéru, přestože jsme s ní počítali dál a chtěli i na ní stavět. Také to je profesionální sport, v němž na sentiment není vždy úplně místo.

V jednom z rozhovorů o konci ve VK UP Michalíková zmínila, že jí výpověď nedával předseda Zemánek a že to bylo v celém procesu jedno ze zklamání. Co vy na to?
Tohle považuji za naprosto marginální a zbytečnou záležitost. Klub má svého ředitele, který zajišťuje jeho chod, za věci kolem áčka žen je zase zodpovědný hlavní trenér. Ti oba u jednání byli. Víte, pro mě je volejbal srdcová záležitost. U klubu působím spoustu let, mám zde řadu ze svých nejlepších přátel. V extralize působila i moje dcera a byla rozhodně talentovanou hráčkou s nadějnou budoucností, kdyby se nakonec nerozhodla jinak. Chci tím říct, že je to pro mě všechno dost emocionální. A jako manažer si musím uchovat čistou hlavu a odstup, abych se uměl rozhodnout správně. Proto se občas bráním osobnímu přístupu a jednáním, nechci se tím nechat ovlivnit. Osud holek mi není lhostejný, osud klubu je ale z dlouhodobé perspektivy důležitější. Chci poděkovat všem svým sportovním kolegyním a kolegům za jejich práci pro olomoucký volejbal. Kdyby to bylo možné, nikdy se s nikým z nich zdánlivě bezdůvodně loučit nebudu.

Oprava:

V rozhovoru bylo chybně uvedeno, že hráčka Martina Michalíková absolvovala estetickou operaci v roce 2019. Ve skutečnosti to bylo o rok dříve. U téže hráčky následně až poté došlo ke zranění kotníku a posléze ramene. Za chybně uvedený údaj se omlouváme.

14 komentářů: „Jiří Zemánek: Výpovědi byly v pořádku, profesionálně se musí chovat klub i hráčky

 • 10.11.2020 (21:51)
  Permalink

  Teď se hlavně domluvte s ČT na přenosech z Ligy mistrů….

  Reagovat
  • 10.11.2020 (22:39)
   Permalink

   Česká televize 24.11. ve 20.10 na ČT sport. Jinak dle mého laického soudu Martina to vylepšování svých „ženských zbrani“ určitě nepotřebovala. Je to pohledná mladá žena a když už, tak s tím mohla počkat až skončí s volejbalem.

   Reagovat
 • 10.11.2020 (22:25)
  Permalink

  Dobře napsané, na rovinu, pod to bych se podepsal.

  Reagovat
 • 11.11.2020 (11:15)
  Permalink

  Mlčeti zlato p. předsedo. Minulou sezonu Martina Michalíková chyběla jen v pár zápasech. Odehrála přípravné turnaje – Zubr cup, Tomi-Remont cup, hrála v lize, v českém poháru (také ve vítězném finále hrála), v evr. pohárech. Podle předsedy rok neodehrála pořádný zápas, ale hrála pořád a žádná ze spoluhráček ji nedokázala vytlačit ze sestavy. Takže zas tak špatně nehrála, ne?

  Reagovat
  • 11.11.2020 (14:30)
   Permalink

   On ji v podstatě neměl kdo tzv. vytlačit. Na smeči byla Eva Hodanová jasná jednička, Monika Dědíková sice byla v sestavě ale po operaci už nehrála, zahraniční akvizice Burberlyuk a Kazachenka, měly výkonnost o level nižší než se čekalo a zbývá ještě juniorka Míša Ambrožová. To je všechno. Myslím že letošní sestava na útoku i po zúžení kádru je na tom lépe než v loňském roce.

   Reagovat
 • 12.11.2020 (8:33)
  Permalink

  A hlavně pan předseda neodpověděl na připomínku, že ani nebyl schopen hráčkám předat výpovědi osobně, asi měl hodně práce s předáváním funkce na hejtmanství svému nástupci !

  Reagovat
  • 12.11.2020 (18:00)
   Permalink

   Asi jo…. Ale jsem zvědav, jestli jeho nástupce taky sežene peníze pro volejbal….

   Reagovat
 • 12.11.2020 (19:23)
  Permalink

  Pochybuji, že tuhle mediální masáž olomouckého klubu Martina chtěla. 30.10 vyšel v Olomouckém Deníku pod názvem „Olomouc propustila tři volejbalistky. Jdeme do rizika, ví Zemánek“ rozhovor s předsedou volejbalového klubu VK UP Mgr.Zemánkem, ve kterém informuje veřejnost o rozvázání smlouvy se třemi hráčkami a důvody,které k tomu klub vedly. Pod článkem je podepsán redaktor Mazal.
  Hned 31.10. se objevil v Olomouckém Deníku další článek, „Vyhazov v Olomouci byl šok. Chvíli se mi zhroutil svět, přiznává Michalíková“ tentokrát z jednou z propuštěných volejbalistek Martinou Michalíkovou. V článku je popsán její pohled a dle mého soudu to není žádný bulvár. Pod člnánkem je podepsaný redaktor Mazal.
  4.11. se zajímavého tématu chopil redaktor iDnes Dočkal a ve sportovní rubrice volejbal se objevil článek „Liga mistryň jen v cizině. A olomoucké volejbalistky musejí škrtat.“ V článku je krátké vyjádření předsedy klubu k lize mistryň i úsporám v klubu. Řekl bych že žádný bulvár.
  8.11. se na Idnes objevil další článek podle mě už hraničící s bulvárem po názvem „Olomouc byla srdcovka, říká Michalíková. Jak tvář klubu přijala vyhazov?“ V článku si popovídal s Martinou tentokrát další redaktor Idnes pan Jančík. V článku není žádné vyjádření klubu, jsou to osobní názory a pocity hráčky kterou profesionálně vedl zmíněný redaktor. Nadpis čtenáře zaujal, diskuzi pod článkem také.
  11.11. ráno zveřejnil Olomoucký deník další rozhovor z předsedou klubu, který podrobně rozepsal důvody které klub vedly k rozvázání smlouvy se třemi hráčkami. Rozhovor byl nadepsán „Šéf volejbalistek Zemánek k výpovědím: Udržet široký tým nebylo reálné“ Rozhovor vedl redaktor Mazal.
  Hned 12.11. se do celé kauzy vložil opět redaktor Dočkal, který se jako profík rozhodl z ní vytěžit maximum. Pod názvem “ Končíš! A proč tedy vlastně? Volejbalistce přitížila i estetická operace“. už tentokrát nevedl rozhovor, ale složil článek z předchozích rozhovorů v Olomouckém Deníku, což doplnil vlastními úvahami „co by kdyby“.
  Kauza je typickým příkladem jak dokáží novináři tzv. vytěžit tak běžný případ jako je ukončení pracovní smlouvy ve volejbalovém klubu. Více než 30 diskutujících pod posledním článkem je toho důkazem. A jak jsem nadepsal na začátku tenhle mediální humbuk si Martina Michalíková podle mě určitě nepřála.

  Reagovat
 • 12.11.2020 (19:52)
  Permalink

  Pan Myška to s mým souhlasem přetiskl do diskuze pod posledním článkem z 12.11. na Idnes.

  Reagovat
 • 12.11.2020 (20:42)
  Permalink

  Už to neřešte… super že holky uvidíme v TV z Itálie.!!!!!

  Reagovat
  • 13.11.2020 (21:02)
   Permalink

   Promiň,ale které holky.Pár legionářek,které při prvních problémech utečou do jiných klubů.

   Reagovat
   • 14.11.2020 (15:54)
    Permalink

    Dotaz na Toma. Já jsem tady tu výše uvedenou větu nenapsal. Nedá se zjistit, kdo tady začal psát mým jménem ?
    Mirek

    Reagovat
 • 14.11.2020 (20:17)
  Permalink

  S 1 nahrávačkou to může být problém…

  Reagovat
 • 24.11.2020 (10:39)
  Permalink

  Velice profesionalne vysvetleni, mel jsem urcite pochybnosti ale ted chapu Vase jednani, preji mnoho uspechu v dalsi praci ,dik

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *