Po deseti letech nový mistr! Zlato slavíme v nejkratším možném čase

Volejbalistky Univerzity Palackého Olomouc jsou po třiadvaceti letech mistryněmi České republiky. Ve finálové sérii play-off smetly obhájkyně titulu z Prostějova ve třech zápasech, když ten rozhodující získaly před zaplněnou domácí halou opět bez ztráty setu a mohly se v nejkratším možném čase vrhnout do víru oslav.
Jako první se do větších ofenzivních manévrů ve třetím utkání pustily domácí hráčky při podání Trnkové (1:2, 5:2). Náskok Olomoučanek pak po drobných krůčcích narůstal až na 17:8, teprve potom přišla alespoň částečná prostějovská odpověď (18:13). Ta ovšem jen vyprovokovala šňůru servisů domácí Kossányiové, po níž to bylo už 23:13. Hosté ještě v koncovce mohutně finišovali, ale stačilo to pouze na kosmetickou úpravu konečného výsledku, který zněl 25:18 pro VK UP.
Podobně rychlý nástup jako v prvním dějství měly Olomoučanky i v tom druhém. Po servisech Orvošové to bylo ze stavu 4:3 rychle 9:3 a vzápětí 14:6. Poklidný průběh setu pokračoval až do stavu 18:11, kdy možná až příliš ukolébané vysokoškolačky nechaly vyniknout na podání svou někdejší kolegyni Petru Kojdovou, a rázem z toho bylo drama (18:17). K vyrovnání sice univerzita soupeřky nepustila, o zisku sady však rozhodla až v jejím samotném závěru při servisu střídající Košické (21:20, 24:20). Po výhře 25:21 byly olomoucké volejbalistky už jen krůček od titulu.
Nejpomaleji se přesto domácí válec rozjížděl ve třetí části duelu. I tak bodový rozdíl mezi oběma celky znovu narůstal, ale zlatá tečka se přiblížila až v polovině setu při podání Michalíkové (14:10, 19:10). V závěru ještě přišla na poslední výměny na palubovku loučící se legenda olomouckého volejbalu Jana Napolitano Šenková (druhou hráčkou, která ohlásila konec kariéry je Nikol Sokolová-Sajdová) a za elektrizujícího povzbuzování dvou tisícovek fanoušků ukončily hráčky Univerzity Palackého finálovou sérii rázně vítězstvím 25:14 a 3:0.
„Poslední finálový zápas byl jednoznačný a nemá smysl jej moc hodnotit,“ uznal trenér čerstvých vicemistryň Ľubomír Petráš. „Soupeř potvrdil svou dominanci v celém extraligovém ročníku i v Českém poháru. Byli trošku jinde, co se týká všech herních činností i kombinací, skvěle se jim podařilo stabilizovat družstvo. Pro nás je stříbro úspěch, předsezonní cíl byla medaile. V semifinále jsme prokázali obrovskou tužbu dostat se do finále, v něm už nám možná chyběly fyzické, ale hlavně psychické síly,“ řekl Petráš.
„Kromě prostředku druhého setu, kdy jsme měli v hlavách zbytečně brzy konec zápasu a série, to bylo utkání v naší režii. Moc děkuji holkám za jejich práci během celé sezony, vybojované trofeje si opravdu zasloužily,“ konstatoval kouč Jiří Teplý, jenž si kromě velkého zlatého návratu užil i mimořádné oslavy svého svátku.

VK UP Olomouc – VK Prostějov 3:0 (18, 21, 14)
Rozhodčí: Kovář, Grabovský
Čas: 69 minut
Diváků: 2000
Olomouc: Kubínová, Michalíková, Trnková, Orvošová, Kossányiová, Strušková, libero Kovářová. Střídaly: Košická, Napolitano Šenková.
Prostějov: Nová, Bezhandolská, Horká, Kojdová, Kozmík Tomášeková, Zatloukalová, libero Slavíková. Střídaly: Šmídová, Toufarová, Weidenthalerová, Polášková.

DSC05330 DSC05328 DSC05326 DSC05324 DSC05323 DSC05322 DSC05321 DSC05320 DSC05319 DSC05318 DSC05317 DSC05316 DSC05315 DSC05314 DSC05313 DSC05312 DSC05311 DSC05310 DSC05309 DSC05308

36 komentářů: „Po deseti letech nový mistr! Zlato slavíme v nejkratším možném čase

 • 24.4.2019 (20:55)
  Permalink

  Všechny tři tituly, ( Mevza, pohár i extraliga) které děvčata získala jsou kolektivní dílo hráček a realizačního týmu, na kterých se hráčky podílely podle své okamžité formy i zdravotního stavu. Velké díky všem. Chtěl bych tady ještě zmínit dvě jména. Tím prvním je Veronika Trnková jejíž forma šla po zabudování do družstva strmě nahoru a vyvrcholila právě v play of. Verča si skvěle rozuměla s nahrávačkou Šárkou a tato spolupráce byla hodně vidět. Troufám si tvrdit že Verča podávala ve VK o level lepší výkony než v Agelu a myslím, že její výkonnostní růst bude v Olomouci pokračovat. Tím druhým je Andrea Kossanyíová. Hráčka se zahraničními i reprezentačními zkušenostmi přišla do Olomouce na poslední chvíli když se z polské ligy odhlásil klub kde měla hrát v letošní sezoně. Možná že se mýlím, ale jsem přesvědčen, že to bylo pro Andreu dobře. Jako o smečařce se o ní traduje, že je to hráčka s horším příjmem a jedním razantním diagonálním úderem. Po této sezoně si troufám říci, že toto hodnocení není pravda. Andrea v Olomouci podstatně zlepšila svůj příjem (42%) a její útok rozhodně přestal být jen diagonála. V jejím repertoáru se objevila výtečná ulívka, šlajs i útok po lajně. Jsou družstva které si kupují hráčky které považují za tzv. hotové a dál s nimi po stránce růstu jejich výkonnosti nepracují. To rozhodně neplatí o olomouckém realizačním týmu a jak Verča, tak Andrea jsou toho jasným důkazem.

  Reagovat
  • 25.4.2019 (8:23)
   Permalink

   S velkou úctou se skláním k zemi, před tímto velice profesionálním a fundovaným zhodnocením hry odborníkem z nejpovolanějších, duševním guru, panem Mirkem 🙂 … holky velká gratulace, jste nejlepší, jste mistři!!!

   Reagovat
 • 24.4.2019 (22:08)
  Permalink

  Pekne hodnocení pana Mirka Kossy a Verca byly určitě přínosem letošní extraligy l kdyz si myslím ze Olomoucka hierarchie holek zapracovala jak Verca tak i Kossy to mely kvůli tomu to těžký . Bylo to hodne vidět i z tribuny kdyz hrála Verca nebo Kossy jak některým holkam které staly v rohu to vadí .

  Reagovat
 • 25.4.2019 (7:20)
  Permalink

  Nějak nechápu, proč jsem píšeš tyhle plky. Ty snad dokážeš z tribuny číst lidem i myšlenky. Jinak neznám sportovce, kterýmu by nevadilo, že nehraje. Takže z toho určitě nebyla nadšená ani Andrea, když jednu dobu nebyla v základu. Ostatně není to tak dávno, co jsi tu psal moudra o tom, že trenér Andreu odepsal. Tak se ptám – kde je ta odepsaná Andrea? S takovýma kategorickýma soudama je vždycky dobrý nějakej čas počkat.

  Reagovat
 • 25.4.2019 (12:55)
  Permalink

  Nedokážu číst myšlenky to ne a určitě kazdy sportovec chce hrát to mas pravdu ale nemyslím ze je správně aby hračky šly za trenérem a potopily hračku ktera hraje ! To se asi normálním v kolektivu nedělá !

  Reagovat
  • 25.4.2019 (15:57)
   Permalink

   Nech toho Lukáši, vyhráli jsme extraligu, pohár, Mevzu, zahráli jsme si i v CEV Cupu. Holky za sezonu i s přípravou odehrály víc než 60 zápasů. Pokud víš něco konkrétního, buď tak laskav a nech si to pro sebe. Neznám jediný důvod, proč by se tady po tak úspěšné sezoně mělo prát špinavé prádlo.

   Reagovat
 • 25.4.2019 (13:11)
  Permalink

  Velká gratulace i od fandy Fanouše! Konečně jsem se po 3 letech z pozice fanouška i já dočkal ZLATA!
  Letošní sezona byla po volejbalové stránce skvělá, po pracovní u mě trochu náročnější, ale jak se říká, kdo chce kam – pomozme mu tam …. nabral jsem si toho moc.
  Všem přeji hezké léto, odpočinek dle každého gusta a hlavně zdravíčko + zdravý selský rozum.
  Konkrétně včera se mi líbilo jak u 15. bodu posledního setu vzala na sebe odpovědnost Gábina a velmi silně namotivovala svými 4 body všechny holky k závěrečnému trháku. Diváci taky OK, myslím to byl rekord nejen letos! Čert ví, co dělají volejbalistky v létě, podobně jako divadelníci, učitelé, ale nechť všem plány klapnou co nejlépe. Na podzim zase pokračujeme a třeba se časem rozlousknou i jiné detaily:
  proč se na konci setu seběhnou holky v pravém zadním rohu, proč si volejbalistky často rukama oťapkávají podešve, kam zmizely „technické time-outy“, jak zní přesně onen olomoucký bojový pokřik a další ….

  Reagovat
 • 25.4.2019 (20:08)
  Permalink

  Chtěl bych ještě zmínit jedno jméno, i když by se zasloužilo vypsat tady zlatým písmem všechny. Celou sezonu podávala skvělé výkony a i když mnohým z nás se nelíbilo, že odešla René musím za sebe napsat, že Julka byla o level lepší a věřme, že ji v příští sezoně zase v družstvu uvidíme.

  Reagovat
  • 29.4.2019 (18:03)
   Permalink

   Jednu novinku bych měl. Na iDnes je krátký článek o ženské reprezentaci. Zajímavá je informace že evropská liga se bude hrát 2x v Brně a jednou v Jindřichově Hradci. Obrázek si může udělat každý sám.
   U článku je první komentář který uvádím níže

   Robert Myška 46695

   V Brně byla v letošní sezoně průměrná divácká návštěva 200-300 diváků na zápas a KP Brno skončilo na 7 místě extraligy. Přesto dostalo od volejbalového svazu přiděleny dokonce 2 zápasy evropské ligy. Olomouc a Prostějov finalisté extraligy a českého poháru nic. Velká gratulace volejbalovému svazu za takový přístup.

   Reagovat
    • 2.5.2019 (19:44)
     Permalink

     To máš pravdu, myslím že by se trenér mohl trochu odhalit a sdělit fanouškům, kdo ze zlatého družstva zůstane na příští sezónu.

     Reagovat
     • 3.5.2019 (17:35)
      Permalink

      A nebo koho z mladých a nadějných zapojí, jak se obě pravidelně vedení „prsí“

 • 29.4.2019 (21:22)
  Permalink

  Dnes jsou na svazových stránkách uvedeni vítězové sálového beach volejbalu. V ženách to jsou hráčky Olympu ze šestkového volejbalu Valková a Komárková. Jsem fanoušek který viděl stovky zápasů extraligy a nějak se mi nezdá ta kombinace reprezentační nahrávačky, šestkový volejbal a beach volejbal na písku. Jsou tam na nahrávce podle mě úplně jiné návyky a dost se podivuji, že to trenérům Olympu nevadí.

  Reagovat
 • 5.5.2019 (17:28)
  Permalink

  Na stránkách ČVS jsou nominace na nejlepší volejbalistky. Vybrány z UP jsou tak Andrea Kossányiová, Veronika Trnková a trenér Jiří Teplý. Tak a teď už musíme jen držet palce, aby se i urodilo nějaké ocenění.

  Reagovat
  • 6.5.2019 (17:05)
   Permalink

   Chybý tam nahrávačky Kubínová s Vinci. Olymp by hrál bez Vinci 7 až 8 flek a o Šárce se nemusíme vůbec bavit….

   Reagovat
 • 17.5.2019 (11:42)
  Permalink

  Dnes je v Deniku rozhovor s Kalvachem ze Sigmy a je tam taky psano , ze Darina Kosicka jako jeho pritelkyne ukonci volejbalovou karieru. Co je na tom pravdy ?

  Reagovat
  • 17.5.2019 (14:34)
   Permalink

   Ano, Darina Košická ukončila kariéru.

   Reagovat
  • 17.5.2019 (16:36)
   Permalink

   Myslím, že s těmi odchody to ještě nebude všechno. Počítám že odejde někam do zahraničí Kossy, zejména pokud se jí bude dařit v reprezentaci i když bych byl samozřejmě raději kdyby zůstala. Monika už bude také pomalu končit, takže na smeči zůstává jen Martina Michalíková, na účku sama Gábina a na blocích Trnka a Veronikou. Na liberu patrně Julka zůstane a Šárka na nahrávce bude také pokračovat, Katarina už má asi také jiné plány než volejbal .
   Takže potřebujeme 2-3 solidní smečařky (kde brát a tzv. nekrást ), třetí blokařku, a druhé účko. Tak jsem zvědav jak se s tím realizační tým popasuje.
   Darina se pustila do budování „hnízda“, otázkou je zda je Kalvach opravdu tak kvalitní záložník jak si myslí Plzeň. V právě končené extralize žádným velkým tahounem nebyl a měl problém se občas dostat i do základu.

   Reagovat
   • 18.5.2019 (0:40)
    Permalink

    Mirku, tak na komentáře k volejbalu jsem si zvykl, ale to, že vaše schopnosti pronikají až do Fortuna ligy jsem netušil. Budeme to sledovat a můžeme to probrat po podzimu. Jestli tomu fotbalu v Plzni rozumí či nikoliv. Co myslíte?

    Reagovat
    • 18.5.2019 (10:08)
     Permalink

     Ta poslední věta je tam spíš jen z nostalgie, protože Dariny je opravdu škoda. Je v nejlepších volejbalových letech a letošní sezona byla podle mého soudu její nejlepší. Jen bych byl nerad, kdyby se najednou objevila v Olympu. Z Plzně to zase do Prahy není tak daleko.

     Reagovat
     • 21.5.2019 (5:38)
      Permalink

      Vážený „fanoušku“ Mirku, několik sezón už čtu Vaše tupé a urážející komentáře. Komentáře, ve kterých se opíráte o nesmyslné statistiky a čísla. A v neposlední řadě komentáře, ve kterých subjektivně, hanlivě hodnotíte hráčky. Věřte, že samotné hráčky a kolikrát i trenéra tyto komentáře mrzí, bolí a mnohdy se jich dotknou víc, než by jste čekal. Ono si stačí přečíst pár článků s bývalými hráčkami UP, Sokola. To vše by se dalo nějak přejít. Ale to, že se začnete vrtat do soukromého života hráček a hodnotíte jejich partnery? Mirku, VZPAMATUJTE SE! Místo uznání a vděku za výkony, které hráčky několik let v klubu předvádějí, přijde opět rána pod pas. Co na to víc říct? Raději nic, protože slušná už bych doopravdy nebyla!

 • 17.5.2019 (16:51)
  Permalink

  No Kalvach bezesporu je kvalitní fotbalista a hlavně to má v hlavě srovnané…, takže si myslím, že pokud bude zdráv, tak ho čeká velká kariéra. Uvidíme co naše vedení vykouzlí… Mohlo by aspoň něco naznačit..

  Reagovat
 • 17.5.2019 (22:06)
  Permalink

  Mlejnkova je neporazitela v narodaku nepredvedla nic neúspěch v kvalifikaci a v Polsku jenom třetí místo kde ze zacatku nehrála konec konců vyhazov trenéra . Za českou extraligu letos Horka i kdyz bez titulu a bez poháru nase holky ( Trnec a Kossy ) bez uznáni i kdyz mají titul cesky pohár a Mevza cup

  Reagovat
  • 18.5.2019 (8:27)
   Permalink

   Jj. Je vidět, že náš volejbal dělají jména a ne výkony na hřišti. Nevím co už by mělo v našem ženském volejbale být výše, než je mistr ruské ligy.

   Reagovat
   • 18.5.2019 (10:13)
    Permalink

    Volejbal nedělají jména, to by musela Havelková vyhrát levou zadní. Už i ve volejbale je to politika. Níže přikládám komentář ze seznamu:
    „Je vidět, že už i ve volejbale rozhoduje o výsledku ankety kdo kde hraje. Míša Mlejnková hraje v Polsku (třetí místo v extralize), Helena Havelková v Rusku (1 v extralize, poháru i Victory cupu, čtvrtfinále ligy mistrů). Že je Havelková letos o level lepší nikoho nezajímá. Nejlepší je Mlejnková, hraje v Polsku, kdežto Havelková v Rusku. “

    Co k tomu dodat, myslím, že to žádný další komentář nepotřebuje.

    Reagovat
 • 18.5.2019 (13:45)
  Permalink

  Ještě jedna připomínka k hodnocení cvf. Je třeba pogratulovat H.Horké v jejich letech skvělý výkon i když v play of bylo z její strany výpadků hodně. Její dosažené body se odvíjejí od počtu nahrávek které v zápasech dostávala. Její % úspěšnost za sezonu byla 41%, Janečková 40, Pištěláková 39, Orvošová dokonce 42% s výrazně nižším počtem nahrávek. Žádná ze smečařek nijak výrazně nevyčnívala z hlediska efektivity z řady takže dalším možným hodnocením je posouzení VP tj. užitečnosti hráčky kde skončila Horká třetí za Janečkovou a Pištělákovou. Rozhodlo tedy jako vždy subjektivní hodnocení vybraných odborníků, kteří hlasovali pro H.Horkou.
  Já bych chtěl ale ještě zmínit V.Trnkovou, která se na rozdíl od kategorie smečařek výrazně výkonnostně vzdálila od ostatních blokařek a její kvalita byla výrazně vyšší než ostatních hráček. 64% úspěšnost v útoku a 1,1 bloku na set jsou skvělé parametry výkonnosti. Druhá Bezhandolská 54% . Ostatní blokařky velmi výrazně za těmito čísly zaostávaly. Např. Purchartová z Olimpexu 47%, Rutarová 48%, Kohoutová 48% a Vyklická 47%. To je kvalita, která měla hlasující zaujmout, jak je vidět tak se to nestalo a v tomto případě bohužel rozhodlo jméno.

  Reagovat
 • 18.5.2019 (14:32)
  Permalink

  Kazdopadne pravda je ze jak Mlejnkova tak Havelková zúčastnila u toho velkého debaklu kdyz se nepostoupilo na ME a ze kdyz Havelková se objevila v narodaku tak postupně skončilo pět holek . První blok Narodak fungovalo dobře hrálo se zlata evropská liga a holky hrály výborně . Havelková v lednu uz holkam nepomohla o tom žádný článek jsem nenašel jediné Holaskova ktera je v narodaku rok se vyjadřovala na idnes ze v reprezentaci na kvalifikační zápasy nefungovalo nic hlavně (vztahy )

  Reagovat
  • 18.5.2019 (21:43)
   Permalink

   A ty si myslýš Mirku, že Polská liga je lepší než Ruská? Tak to ani náhodou. Ruská je nejméně o level výš. A Havelková tam nehrála vůbec druhé housle. Letos byla jednoznačně nejlepší Češkou a bez diskuse…

   Reagovat
   • 19.5.2019 (11:43)
    Permalink

    Jardo já s tebou souhlasím, ty jsi tu mou poslední větu nepochopil. Byla myšlena tak, že začíná být trend už i ve sportu, nejen v politice, že co je z Ruska je špatné a nemá kvalitu. Přečti si ten můj názor z 18.5 (10.13) ještě jednou.

    Reagovat
    • 19.5.2019 (13:55)
     Permalink

     O volejbalistovy roku rozhodují odborníci. Ti přece musí vědět ve které zemi je kvalita pokud to neví tak musí být úplně blbý a rozhodně by neměli posuzovat kvalitu sportu podle politiky. To je úplná blbost. Určitě v tom musí být něco jiného.

     Reagovat
 • 20.5.2019 (17:34)
  Permalink

  Tak co nová sezóna, jaké budou změny? Kdo místo Nikol na bloky, kdo ke Gábině na účko, kdo na smeč k Martině? Zůstane, nebo odejde Andrea? Bude pokračovat Julka? Otázek je hodně, odpověď z realizačního týmu zatím žádná. ????????????????????????????????????

  Reagovat
 • 21.5.2019 (13:01)
  Permalink

  Vážení přátelé,jen intenzivně diskutujte – příjemně se bavím! Proč? Před pár týdny skončil úspěšný ročník ExL žen a další vítězné soutěže a zde se diskutuje o věcech budoucích.I já budu rád za informace, ale počkám si. Vždyť celý tým a vše okolo potřebují oddych,vypnout od volejbalu,vyřešit osobní záležitosti,nezbytná „repase“ ,finance, sponzoři a co já vím co další? Jsem naprosto jednoznačně přesvědčet, že klubové vedení pracuje i nyní na skladbě týmu a jen „blb“ nyní odkryje karty. Je v ExL deset týmů a všechny se zcela jistě snaží ulovit co se dá. Přeji všem pěkné léto,oddych a „vašnostovi“ na věškerých jeho diskuzích zasloužený obdiv!

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *