Tým žen se mění od základů. Z opor zůstává jen Michalíková

Kámen na kameni nezůstal po přervání nedokončené sezony v kádru volejbalistek Univerzity Palackého Olomouc. Úspěšné družstvo, jehož jádro se formovalo několik let, bude na podzim na startu nového ročníku prakticky úplně nové. Ze základní sestavy letošních obhájkyň Českého poháru, které kvůli epidemii Covid-19 už nedostaly šanci obhájit i mistrovský titul, zůstávají pouze smečařka Michalíková a libero Kulová. Odcházející české opory nahradí především zahraniční hráčky doplněné o mladé talentované volejbalistky. Důvodem je mimo jiné i aktuální ekonomická situace a realita na přestupovém trhu.

Dudová, Orvošová, Strušková, Trnková. To je namátkou jen několik nejvýraznějších jmen, bez nichž si žádný fanoušek volejbalistek Univerzity Palackého neuměl v předchozích letech představit sestavu svého oblíbeného týmu. Od příští sezony si však bude muset zvykat na zcela nová jména. A také na podstatně mezinárodnější složení celku, za nějž budou bojovat například Kubánky, Brazilka, Američanka či Izraelka.

„Měli jsme velkou chuť obhájit titul a vše jsme k tomu směřovali. Bohužel už na to ze známých důvodů nedošlo,“ říká předseda VK UP Olomouc Jiří Zemánek. „Sezona po odchodu dlouholetého kouče Jirky Teplého byla už od svého začátku hodně složitá a komplikovaná, když jsme se museli vypořádat třeba i s neplánovanými ztrátami opor Košické či Kubínové, na něž jsme museli rychle reagovat. Přesto se nám podařilo poskládat zajímavý tým, jehož síla šla postupně nahoru. Na rozluštění mistrovské tajenky už ale nedošlo,“ připomíná Zemánek fakt, že těsně před play-off byl extraligový ročník předčasně ukončen bez korunovace nového krále.

Zásadní řez do kádru byl však podle šéfa olomouckého klubu bez ohledu na tento zásah vyšší moci nezbytný. „Dá se říci, že dosavadní tým dosáhl všeho, čeho mohl. Mistrovský titul, evropské soutěže, obhajoba titulu. Pracovní morálka zůstávala u hráček výborná, ale ztrácela se určitá sportovní jiskra, tah na bránu. Některé holky pomýšlely na další posun své kariéry, jiné chtěly založit rodinu. Koronavirová pandemie tak naše rozhodnutí pouze urychlila,“ vysvětluje Jiří Zemánek.

Při shánění nových posil si management olomouckého volejbalového klubu znovu ověřil aktuální platnost paradoxu, že renomované zahraniční volejbalistky dnes vyjdou levněji než kvalitní české hráčky. „A ty cizinky jsou možná nakonec i ještě kvalitnější,“ konstatuje předseda VK UP. „V současné ekonomické atmosféře je přitom hospodárná přestupová politika ještě důležitější než kdy jindy. Také proto jsme zvolili mix velmi zajímavých zahraničních jmen, mladých nadějí z naší vlastní líhně a hráček, které se v ukončené sezoně velmi dobře osvědčily v týmu Šternberka, s nímž na poli transferů často spolupracujeme,“ zmiňuje Zemánek.

A dodává, že hlavní nyní bude stabilizovat ekonomiku klubu a věřit, že i v panujících nejistých podmínkách bude možné finančně pokrýt nový soutěžní ročník. „Určitě to nepůjde bez podpory našich klíčových partnerů, především kraje a města. Jsem moc rád, že Olomoucký kraj své závazky a sliby plní na sto procent. Naopak mě velmi mrzí, že město Olomouc přistoupilo ke krácení již přislíbené podpory, přestože jsme na poli jeho propagace odvedli neocenitelné služby. Věřím, že jednání ještě obnovíme a smluvní závazky budou dodrženy. Musím zdůraznit, že v nové situaci se klub chová maximálně zodpovědně, pracuje s realitou propadů příjmů a snižuje svůj rozpočet, přesto se bez zmíněných stěžejních pilířů naší činnosti neobejdeme,“ ví Jiří Zemánek.

Sportovní kvality nově poskládaného kádru zatím nechce hodnotit. „Ponechme to trenérům, kterým to přísluší především. Teprve blízká budoucnost ukáže, jak jsme byli za ztížených podmínek na tomto poli úspěšní,“ uzavírá předseda olomouckých volejbalistek.

 

Kádr volejbalistek VK UP Olomouc před sezonou 2020 / 2021:

Odešly:

Veronica Bezhandolska (blokařka), Ganna Burbelyuk (univerzálka), Katarína Dudová (nahrávačka), Erica Handley (nahrávačka), Eva Hodanová (smečařka), Anastasia Kazachenka (smečařka), Gabriela Orvošová (univerzálka), Adéla Stavinohová (libero), Veronika Strušková (blokařka), Veronika Trnková (blokařka)

 

Zůstávají:

Michaela Ambrožová (smečařka), Denisa Kulová (libero), Martina Michalíková (smečařka)

 

Přišly:

Barbora Abendroth (nahrávačka, z mládeže), Milla Christie Barbosa Camurça (nahrávačka, Brazilie), Regla Rainierys Gracia Gonzalez (univerzálka, Kuba), Olivia Loren Kofie (blokařka, Šternberk), Sulian Matienzo (smečařka, Kuba), Lucie Nová (smečařka, Prostějov), Nikola Stümpelová (blokařka, Prostějov), Katrina Zilberman (libero, Šternberk)

26 komentářů: „Tým žen se mění od základů. Z opor zůstává jen Michalíková

 • 28.4.2020 (13:43)
  Permalink

  Soutěž nedohrána, „bobřík mlčení“ ukončen a tak nezbývá všem holkám poděkovat za radost kterou nám celou sezonu dopřávaly a popřát hlavně zdraví jak v osobním životě tak i v nových klubech, kam přestoupily či přestoupí.
  A skromné osobní přání – Martinu sleduji od příchodu do FM a přestupu do Olomouce a jsem přesvědčen, že bude vynikající kapitánkou nově se rodícího týmu! Bojovnice a hráčka od srdíčka…..

  Reagovat
 • 28.4.2020 (16:49)
  Permalink

  Taky se připojuji k poděkováni za uplynulou sezonu !! A teđ hlavně, aby se povedly ty zahraniční posily ! Podle lońské zkušenosti to nebylo nic moc.Ale budeme vèřit.

  Reagovat
 • 29.4.2020 (12:04)
  Permalink

  Rozhovor s trenérem Zapletalem v Olomouckém deníku je to nejlepší co jsem za poslední rok o našem VK četl. Je tam všechno. Odchody hráček tzv. za lepším, snaha udržet Trnkovou, ukončení kariéry Katky i Veroniky, i cesta kterou trenér zvolil při formování nového týmu. Je vidět že chce preferovat útočnou hru s rychlou nahrávkou a tak, ať se mu práce i v další sezoně daří.

  Reagovat
 • 30.4.2020 (10:52)
  Permalink

  JEN MALÁ UKÁZKA TOHO, JAK TO (NE)FUNGUJE NA WEBU, PŘÍSPĚVEK VÍCE JAK DVA DNY ČEKÁ NA SCHVÁLENÍ. A O AKTUALITÁCH, ČI DĚNÍ V KLUBU ANI ŘÁDEK. NEZNÁM KOMPETENCE, ALE ODPOVĚDNÍ BY MĚLI VZÍT ROZUM DO HRSTI.
  ———————–
  Mirek
  27.4.2020 (20:37)
  Permalink
  Tak jsem se nakonec na ten článek s trenérem dostal. Nejsem typ, který bude přemlouvat hráčky, říká volejbalový kouč Zapletal a je to hodně dobré, má to hlavu i patu a fanoušek se tam dozví všechno po čem pátrá marně na klubovém webu. Trenér má za toto info hodně plusových bodů včetně mé omluvy ohledně blokařek. Jedinou připomínku si dovolím napsat a to, že by všechny tyto informace měly být přednostně uvedeny na klubovém webu a ne aby je fanoušek hledal jinde.

  Reagovat

  FrK
  28.4.2020 (5:31)
  Permalink
  Komentář čeká na schválení.

  Tak web olomouckého volejbalu nefunguje dlouhodobě, a je to velká škoda. V této době je třeba udržet fanouška, informovat o dění kolem klubu. Stačil by článek týdně. Nějaký rozhovor s trenéry, představit i lidi v zákulisí, ty, co dělají „černou práci“. Témat by bylo dost, jen najít člověka se zájmem starat se o image klubu.

  Reagovat
 • 1.5.2020 (20:48)
  Permalink

  Na Wolleybox už jsme skoro komplet. Je tam 11 děvčat. 5 smečařek, 2 středové hráčky, 2 nahrávačky a 2 libera. Podle mě chybí ještě jedna blokařka, uvidíme koho trenér získá. Na prostějovském webu je info že se začalo s tréningem, podle fotky jim tam zůstala nejlepší smečařka – účko Kopáčová, odchovankyně KP Brno.

  Reagovat
  • 2.5.2020 (16:59)
   Permalink

   A co takhle Ema Kneiflová ze Šternberka, která už s UP loni trénovala a docela jí to ve Šternberku šlo.

   Reagovat
   • 3.5.2020 (9:29)
    Permalink

    Ema je o rok mladší než Gábina a má 17 let . Kvalitní blokařky potřebují víc času než např. smečařky. Další rok v Sokole v základu ji dá další herní praxi a pak už to určitě bude kvalita na Olomouc.

    Reagovat
 • 3.5.2020 (15:26)
  Permalink

  Tak se těším, že nám trenér v nové sezóně předvede se svýma holkama i něco z mužského volejbalu, např. bloky na kůlech.

  Reagovat
 • 6.5.2020 (11:00)
  Permalink

  Nejdříve se sluší odcházejícím holkám poděkovat za všechno, co pro olomoucký volejbal udělaly. A bylo toho dost. Jsem přesvědčen, že bychom titul obhájili, ale to je už teď pasé. Novému týmu a trenéru Zapletalovi, kterého si mj. moc vážím za zmiňovaný rozhovor přeji, aby navázal na olomoucké úspěchy. Bude to mezinárodní mix, tak uvidíme. Zase to bude něco jiného. A ještě také poděkování Jirkovi Teplému. Jirko, drž se !

  Reagovat
 • 12.5.2020 (17:48)
  Permalink

  Přidávám kousek rozhovoru se sportovním ředitelem VK PV Mirkem Čadou. Celý rozhovor je na stránkách VK PV :
  Ovlivní momentální okolnosti českou nejvyšší soutěž?
  „Rozhodně ano, a to ve více ohledech. Například je jasně patrný nový trend, kdy všechny kluby UNIQA extraligy s výjimkou Olomouce sází od nynějška téměř výhradně na tuzemské hráčky. Kvůli nejistotě s působením v cizině za současné zdravotní situace se domů vrací řada českých žen, zároveň se místní volejbalistky s potenciálem prosadit se v zahraničí nehrnou ven zdaleka tolik, jako dříve. A raději zůstanou v ČR, kde se cítí jistější, navíc teď dostávají zajímavé kontrakty. Podstatným faktorem se stalo rovněž to, že česká extraliga bude pro nejbližší dva roky nesestupová. Tím pádem její účastníci obecně sází mnohem víc na mládí, především ekonomicky ne tolik silné kluby. Přivádět cizinky se při nutnosti platit transferové poplatky CEV, FIVB i ČVF hodně prodražuje, kromě toho přibývají v téhle náročné době další komplikace. Proto většinově nastupuje filozofie sázky na české a mladé volejbalistky.“
  Toto jeho vyjádření je diametrálně odlišné od toho co jsme se dozvěděli od našeho trenéra Mgr. Zapletala. Doufám, že má pravdu on.
  Díval jsem se na transfery a zatím žádná z lepších českých hráček návrat do extraligy nehlásí.

  Reagovat
 • 13.5.2020 (17:41)
  Permalink

  Mě by nejvíc zajimalo kam všechny holky jdou? O tom, kde je můžeme dál sledovat a fandit jim, např. Verča Strušková a pak jeden z talentů Gábi Orovo, ale i ostatní? Diky, za odpovědi… pokud někdo ví. A děkuji všem za jejich výkony v našem dresu

  Reagovat
  • 15.5.2020 (11:34)
   Permalink

   V článku s trenérem v olomouckém deníku je uvedeno, že Verča chce založit rodinu. ( třicítka se blíží, lze to pochopit).
   Jinak kde jsou ostatní naše děvčata a nejenom ty je možné vysledovat na níže uvedeném linku:
   http://www.women.volleybox.net, kdy si do vyhledávacího okénka napíšeš buď jméno, nebo název klubu.

   Reagovat
 • 14.5.2020 (19:54)
  Permalink

  Další pěkný rozhovor s redaktorem Mazalem v olomouckém deníku. Pár věcí se mi tam ze strany Lucie nezdálo, ale všechno je možné. Pokud ji nechtěl Olymp a tr. Mitáč ještě neskousnul její náhlý odchod před 4 lety do Agelu, byla Olomouc druhá volba. Lucka chtěla v Praze studovat což je chválihodné. Teď bude hrát za nás a doufám, že nejen jednu sezónu. Bude mít tak možnost studovat v Olomouci a ve studiu být stejně úspěšná jako na palubovce.

  Reagovat
 • 16.5.2020 (8:06)
  Permalink

  Vidím, že o rozhovoru s některou z hráček nebo dokonce s trenérem si na klubových webovkách můžem nechat jen zdát.

  Reagovat
 • 16.5.2020 (13:19)
  Permalink

  Začátkem týdne se na stránkách volejbalového svazu objevila širší nominace volejbalistek pro uvažovanou kvalifikaci na ME v příštím roce. Je to mix zkušených (Mlejnková, Kossy, Trnková,Valková, Vyklická, Purchartová, Šimáňová) s úplnými nováčky u kterých mám osobně pochybnosti o jejich reprezentační výkonnosti (Digrínová KP libero, Dvořáčková VK prostějov nahrávačka, Grabovská KP brno nahrávačka, Pavlíková KP brno smečařka, Pešková Olymp libero,) Je jasné že užší kádr už bude mít sestavu toho nejlepšího pokud o to budou hráčky stát, zarážející však je, že v tomto 24 členném výběru není jediná hráčka Olomouce, když už nepočítám ty, které po této sezoně z Olomouce odešly, přitom např. Dukla Liberec tam má 4 hráčky, Olymp také 4, VK Prostějov 2, VK KP brno 3.

  Reagovat
  • 18.5.2020 (17:31)
   Permalink

   Václave, když se kouknete momentálně na soupisku – je tam trio Češek (Michalíková (po operaci ramene, Ambrožová a Kulová). Není z koho vybírat.

   Reagovat
 • 18.5.2020 (16:17)
  Permalink

  Další odchod z Olomouce se zviditelnil. Libero Stavinohová podepsala VK Prostějov, který uvolnil stávající libero Slavíkovou pro Sokol Šternberk. Proč o tom tady píšu? Je to už druhá hráčka po Evě Hodanové, která podle trenéra Zapletala odešla z Olomouce k vůli zahraničnímu angažmá a pak skončila v české extralize. Hodanová v Olympu a Stavinohová v Prostějově. Buď děvčata nevědí co chtějí, nebo nám zkreslené informace o odchodech podal náš trenér. Kdybych byl novinářem, tak bych ho požádal, aby se k tomu vyjádřil…………

  Reagovat
 • 21.5.2020 (13:07)
  Permalink

  Další pěkný článek o volejbalu, tentokrát o Sokolu Šternberk bohužel jen na svazovém webu. Stránky Sokola jsou mimo provoz, většina informací by jistě zajímala i olomoucké fandy.

  Reagovat
  • 21.5.2020 (22:35)
   Permalink

   Hezký večer,
   stránky Sokola Šternberk jsou funkční, pouze se nezobrazují na starších verzích dnes již překonaného prohlížeče Explorer. Na jakémkoliv jiném prohlížeči (typicky Chrome, Firefox) se zobrazují bez potíží. Doporučuji aktualizovat software svého počítače.

   Reagovat
   • 22.5.2020 (15:03)
    Permalink

    Hezký den pane magistře. Chodím na stránky Sokola ze stránek svazu kde u Sokola klikám na označení web. Dřív to běžně fungovalo, ale něco se muselo stát. Patrně Sokol změnil webovou adresu, jinak si to nedovedu vysvětlit. Zkoušel jsem to jak na Chrome, tak i na Firefox ale neúspěšně.

    Reagovat
    • 22.5.2020 (20:43)
     Permalink

     Hezký večer,
     možná je ze stránek svazu špatně odkázáno. Zkuste přímo web http://www.volejbalsternberk.cz pomocí prohlížeče Firefox nebo Chrome, určitě to půjde – mám odzkoušeno. Přeji pohodový víkend.

     Adam F.

     Reagovat
  • 28.5.2020 (15:04)
   Permalink

   Myslím, že z toho přestupu náš trenér nezblázní. Havlíčková odehrála poslední 3 sezony v průměrném tureckém klubu a pokud jí neprodloužili smlouvu, věděli proč. Bude mít za pár 34 roků a celou dobu hrála na exponovaném místě univerzálky. Při její váze okolo 100 kg je to neskutečný záhul na klouby a celý pohybový aparát. Trenér Mitáč se už vidí na podiu, ale myslím, že bude hodně zklamán, jak se říká za hodně peněz málo muziky.

   Reagovat
 • 29.5.2020 (15:03)
  Permalink

  Na teletextu ČT je uvedeno, že Olomouc má opět zájem Ligu mistrů a to úspěšně. Je to tak ?

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *